Wiesław Ambros

krytyk kulinarny
14.09.2020 Elbląg

Biografia

Urodził się w Elblągu 6 marca 1951 lub 1953 i krótko po urodzeniu wraz z ojcem, Hiszpanem, przeniósł się do Hiszpanii, gdzie dorastał. W 1987 przerwał studia w Hiszpanii i wrócił do Polski, otrzymując polskie obywatelstwo. Rozpoczął studia na Akademii Morskiej w Gdyni w specjalizacji Hotelarstwo, Turystyka i Gastronomia na Statkach i Promach. Dalsze kwalifikacje w gastronomii podnosił między innymi w Le Cordon Bleu w Paryżu oraz pod okiem słynnego mistrza kulinarnego Santi Santamaria, którego restauracja w Katalonii została odznaczona trzema gwiazdkami Michelin.

Swoją przygodę z gotowaniem rozpoczął hobbystycznie już jako 13-latek. Po zakończeniu studiów i praktyk zawodowych gromadził doświadczenie jako pracownik, a następnie konsultant i doradca wielu renomowanych restauracji i hoteli na całym świecie.

Poza granicami Europy w branży HoReCa pracował m.in. dla takich obiektów jak hotel Waldorf Astoria w Nowym Jorku, hotel Emirates Palace w Abu Dhabi oraz w słynnym Burdż al-Arab i restauracji Majlis Al Bahar. W Europie pracował m.in. dla pięciogwiazdkowego hotelu InterContinental w Moskwie, Holiday Inn w Madrycie, Maritim i Europa Park w Berlinie oraz Pałacu Bursztynowym we Włocławku. Jako intendent na statkach wycieczkowych zdobywał doświadczenie na trasach Los Angeles–Acapulco.

Jako gość i prowadzący programy kulinarne zasiadał w jury talent show 8 Smaków Europy oraz prowadził program Śląskie od Kuchni, emitowane na TVS.

W 2007 r. jako współzałożyciel utworzył Polską Akademię Sztuki Kulinarnej, której jest Prezesem. 6 marca 2016 obchodził 50-lecie aktywnej pracy zawodowej.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Założyciel i prezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej (2007–present).
Tytuł mistrza Świata w kuchni Myśliwskiej.
Dwukrotny mistrz Polski kuchni Śląskiej.
Złoty Krzyż Zasług za wkład w promocję i rozwój kuchni polskiej.
Medal Komisji Edukacji Narodowej za wkład w kształcenie kulinarne młodych Polaków.

Ciekawostki

Urodzony w Elblągu, wychowany w Hiszpanii; w 1987 uzyskał obywatelstwo polskie.
Pracował na luksusowych statkach i w pięciogwiazdkowych hotelach na całym świecie.
Jest członkiem Akademii Kulinarnej Królestwa Hiszpanii.

Udostępnij