Ewa Białkowska

Panczenistka i trenerka
19.03.1959 Elbląg

Biografia

Urodziła się 19 marca 1959 roku w Elblągu. Zawodniczka łyżwiarstwa szybkiego Olimpii Elbląg. Wzorowała się na Helenie Pilejczyk, brązowej medalistce olimpijskiej z Squaw Valley 1960.

W 1975 roku na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Augustowie wywalczyła srebrny medal i cztery brązowe, a w 1978 roku zdobyła pięć złotych medali i tytuł największej indywidualności zawodów. Dwukrotnie była mistrzynią Polski w wieloboju (1978, 1979).

W trakcie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie została członkiem kadry narodowej, w której była drugą obok Erwiny Ryś-Ferens najlepszą zawodniczką: pięciokrotnie startowała w wieloboju (1980 – 7. miejsce; 1981 – 23. miejsce; 1982 – 24. miejsce; 1983 – 25. miejsce; 1984 – 28. miejsce), dwukrotnie na mistrzostwach świata w wieloboju sprinterskim (1979 – 23. miejsce; 1982 – 28. miejsce) oraz na mistrzostwach Europy w wieloboju 1981 w Heerenveen, gdzie zajęła 15. miejsce. Była także czterokrotną medalistką mistrzostw Polski w wieloboju (złoto 1982, srebro 1984, brązy 1980, 1981) oraz wicemistrzynią Polski w wieloboju sprinterskim (1983).

Dobrze zapowiadającą się karierę przerwała kontuzja podczas treningu siłowego na Stegnach w Warszawie w 1983 roku.

Kariera trenerska: po zakończeniu kariery sportowej i uzyskaniu dyplomu magistra rozpoczęła karierę trenerską w Orle Elbląg, gdzie trenowała młodych utalentowanych zawodników, którzy z powodzeniem startowali w krajowych i zagranicznych zawodach. W 2002 roku została trenerką kadry narodowej mężczyzn. Pod jej wodzą Paweł Zygmunt na mistrzostwach Europy w wieloboju 2003 w Heerenveen zajął 3. miejsce na dystansie 5000 metrów (10. miejsce w wieloboju).

Po 2006 roku prowadziła również reprezentację kobiet, odnosząc sukcesy w międzynarodowych zawodach: w zimowej uniwersjadzie 2007 w Turynie Katarzyna Wójcicka zdobyła złoty (500 m) oraz srebrny (3000 m) i brązowy (1000 m) medal, na zimowej uniwersjadzie 2009 w Harbinie Luiza Złotkowska zdobyła dwa brązowe medale (3000 m i 5000 m) i brązowy w biegu drużynowym; na zimowych igrzyskach olimpijskich 2010 w Vancouver sztafeta kobiet w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska zdobyła brązowy medal w biegu drużynowym, natomiast na mistrzostwach świata na dystansach 2012 w Heerenveen sztafeta w składzie Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska zdobyła brązowy medal w biegu drużynowym.

W 2012 roku zrezygnowała z zajmowanej funkcji z powodów osobistych (narodziny wnuczki), a jej następcą został Witold Mazur. Działa również na rzecz rozwoju sportu w Elblągu, będąc prezesem UKS Viking Elbląg, klubu działającego przy Szkole Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki.

Działalność polityczna: w 2013 roku była kandydatką Ruchu Palikota na prezydenta Elbląga, gdzie uzyskała 4,84% głosów i z wynikiem 6. miejsca.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010); Trener Roku PKOl (2011).

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Dwukrotna mistrzyni Polski w wieloboju (1978, 1979).
Czterokrotna medalistka mistrzostw Polski w wieloboju (złoto 1982, srebro 1984, brązy 1980, 1981).
Wicemistrzyni Polski w wieloboju sprinterskim (1983).
Trener kadry narodowej mężczyzn (2002).
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010); Trener Roku PKOl (2011).

Ciekawostki